W przyszłości człowiek będzie jedynie asystentem sztucznej inteligencji. Ale kilka profesji pozostanie

Redakcja
10.10.2017 13:28
A A A
Czy zastąpią nas roboty?

Czy zastąpią nas roboty? (Fot. iStock)

W ciągu kilku następnych dekad rola sztucznej inteligencji w naszym życiu będzie się zwiększać. Czy w dłuższej perspektywie wszystko będą robić automaty?

Badania kilku niezależnych ośrodków naukowych potwierdzają tę samą tezę: rozwój technologii doprowadzi do zmian w strukturze zatrudnienia. Jedne przewidywania są złowieszcze, inne bardziej optymistyczne. Nie ulega jednak wątpliwości, że rozwój robotyki i sztucznej inteligencji sprawi, że część osób będzie musiało nauczyć się nowego fachu.

Według World Economic Forum w ciągu 5 lat będzie ona kosztować świat około 5 mln miejsc pracy. Przewidywania naukowców z Uniwersytetu Oxford wykazują, że do roku 2050 może zniknąć nawet 40 proc. zawodów. Zarówno praca robotników w fabryce jak i analityków finansowych może zostać zastąpiona przez automaty.

Zmiany nastąpią również w Polsce. Tak wynika z raportu „Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy” zrealizowanego na zlecenie serwisu Gumtree.pl. Zespół socjologów i ekonomistów DELab UW pracował na danych pozyskanych z badań jakościowych i ilościowych, a także analizy danych zastanych Eurostat i DESI.

Zawody objęte największym ryzykiem automatyzacji. Raport 'Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy'Zawody objęte największym ryzykiem automatyzacji. Raport 'Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy' Gumtree.pl

W ciągu najbliższych 25 lat w Polsce zagrożonych automatyzacją będzie średnio 40 proc. miejsc pracy. I u nas poza prostymi, powtarzalnymi pracami, automatyzacji i cyfryzacji ulegnie też spora grupa zawodów związanych z przetwarzaniem i obróbką danych, przede wszystkim finansowych.

Rewolucja już trwa

Proces zastępowania człowieka przez robotów już trwa. I najbardziej widoczny jest w Chinach. Właściciele tamtejszych fabryk szukają sposobów na obniżenie kosztów produkcji, są nimi automaty. Dobrym przykładem jest Foxconn, jeden z największych producentów elektroniki na świecie, który już w zeszłym roku zautomatyzował blisko 60 tysięcy miejsc pracy w swoich fabrykach, do 2020 roku planuje automatyzację blisko 30 proc. produkcji, a docelowo “czynnik ludzki” ma zostać zredukowany do minimum. Pracownicy mają być zastępowani przez roboty, które firma sama produkuje. W Foxconnie pracuje obecnie blisko 1,3 mln ludzi.

Produkcja obuwiaProdukcja obuwia Fot. Materiały prasowe Adidas

Robotami chce zastąpić pracowników również Adidas. W budowanej w Niemczech fabryce zamierza wytarzać za pomocą zautomatyzowanej linii druku 3D 500 tys. par butów rocznie.  Zastąpienie ludzi na wielu etapach tworzenia obuwia sprawi, że zamiast zatrudniać tysiące osób w Azji wystarczy kadra licząca 160 osób.

Roboty nie są dobre na wszystko

Na szczęście wizja świata, w którym dosłownie każdą pracę wykonują roboty nie spełni się jeszcze przez stulecia. Automaty mogą wyprzeć robotników czy telemarketerów. Będzie im jednak niezwykle trudno wypchnąć z rynku rzemieślników. Ich praca opiera się przecież na doświadczeniu liczonym w  dekadach, a nawet wiekach.

Przykładem takiego zawodu jest bednarz. Mogłoby się wydawać, że profesją tą nikt się już nie zajmuje, a sposób wytwarzania beczek nie ma znaczenia. Okazuje się jednak, że nie – tradycja bednarska jest żywa. Szczególnie w browarze Pilsner Urquell. Zespołem siedmiu bednarzy, ręcznie wykonujących dębowe beczki, w których dojrzewa piwo, od 40 lat kieruje ten sam człowiek.

Mistrzowie rzemiosłaMistrzowie rzemiosła Pilsner

Zakład bednarski otwarty w roku 1842 jest dziś jedyny w Europie Środkowej. I wygląda na to, że będzie działał kolejne dekady. Na smak piwa ma bowiem wpływ również to, w czym jest przechowywane.

Kiper również nie powinien martwić się o pracę. Zawodowy degustator musi bowiem sprostać rygorystycznym kryteriom. Zapewnia wyrobom – czy to kawie, herbacie, czy innym produktom spożywczym - ten sam smak, opierając się na doświadczeniu i pamięci. Algorytmy i sensory nigdy nie będą w stanie przetwarzać danych tak sprawne, jak ludzkie zmysły. 

Mistrzowie rzemiosłaMistrzowie rzemiosła Pilsner

Zegarmistrz. Luksusowość przedmiotów takich jak ekskluzywne zegarki polega właśnie na tym, że wykonują je ludzie. I to często w ten sam sposób od 100-150 lat. Zegarki, szczególnie ręczne, składają się z tak drobnych elementów, że zarówno proces ich wytwarzania jak i składania wymaga niezwykłej precyzji, nieosiągalnej dla automatów jeszcze przez dekady.

Urzędnik - może być spokojny o swój zawód z jednej prostej przyczyny. Nawet jeśli cały proces analityczny, będzie przeprowadzany przez sztuczne umysły, pozostaje jeszcze jedna kwestia. Decyzja, która musi mieć charakter osobowy. Roboty nie mają bowiem osobowości prawnej, dlatego też nawet za 50 czy 100 lat ktoś będzie musiał przybić pieczątkę na decyzji "wyplutej" przez sztuczną inteligencję. Bez wątpienia automatyzacja i rozwój technologii wyprą wiele zawodów. Ale te związane z tradycją i rzemiosłem mają szansę przetrwać najdłużej.

Bez wątpienia automatyzacja i rozwój technologii wyprą wiele zawodów. Ale te związane z tradycją i rzemiosłem mają szansę przetrwać najdłużej.